Beharangozó
2020-11-16
Ìgy tudok segíteni a szülésed alatt
Sajnos ameddig a korona szabályok vannak érvényben, az alábbi pontok csak abban az esetben érvényesek, ha a partnered nem tartana Veled a szülöszobára. Ha mégis úgy döntenél, hogy az én támogatásomat kéred, ne tétovázz, hívj, írj, megbeszéljük!
· Mentálisan támogatlak, pozitív
visszajelzéseket adok, bátorítalak, erösítelek.
· Objektiv információnyújtással segítek
döntések meghozatalában, amennyiben elbizonytalanodnál, de anélkül, hogy a
véleményemet Rád eröltetném
· Igyekszem támogatni a közted, a
partnered és a kórházi személyzet közötti kommunikációt – szükség esetén
fordítok is.
· A szülés egész ideje alatt melleted
maradok – nem fog lejárni az ügyeletem, nem jön helyettem más, új ember.
· Ha szeretnéd, segítek a környezetet
szebbé, kényelmesebbé, otthonosabbá tenni, lesz velem aromagyertya,
illóolajpárologtató, ha kívánod, zenét is hallgathatunk.
· Ha arra lenne szükséged, veled
hallgatok. Csak a jelenlétemmel támogatlak.
· Ha kívánod, masszázsolajjal enyhítem
a fájdalmaid, ha borogatásra van szükséged, azt is elkészítem. Szívesen
megmutatom a mozdulatokat a partnerednek is, hogy ö is aktívan támogatni tudjon
a vajúdás alatt.
· Ha az édesapa is jelen van a
szülöszobában, öt is támogatom és bátorítom ha aggódna értetek – hiszen a
feladatom a család kísérése.
· Ha úgy szeretnéd, az aranyórában is
mellettetek maradok, segítek az elsö mellretételnél.
A tapasztalat azt bizonyítja, hogy a
dúlával kísért szüléseknél minél több személyre szabott figyelmet
és gondoskodást kap egy nő a vajúdás, szülés és a gyermekágy nagyon érzékeny
időszaka alatt, annál természetesebben és könnyebben alakul ki a kötődése, a jó
kapcsolata a babával, annál inkább érezheti kompetensnek magát. (Marshall H.
Klaus, M.D.: Mothering the Mother; Addison-Wesley Publishing Company 1993)
2020-11-07
Csók nelkül egyszerüen képtelenség élni...
Az elsö csók édességére valószínüleg mindannyian emlékszünk. Söt, a tapasztalat azt bizonyítja, hogy minden várandósságot megelöz jópár csók. Hogyha megérkezik azonban a kisbaba, a csókot akkor se hagyjuk abba. Miért is?
- A csókolózás megemeli a pulzusszámot és a testhömérsékletet. Az anyagcsere és véráramlás felgyorsul.
- Csókolózás közben a két szervezet hírvivöanyagokat - úgy nevezett Neuropeptideket cserél, ezzel erösítve az immunrendszert.
- A csók egy óriási örömhormonkoktélt szabadít ránk - Szerototnint, Endofint, Dopamint - ezzel csökkenti a félelmet, a stresszt és a fájdalmat.
- Csókolózás közben megsokszorozódik a nyáltermelés. A nyálban található antibakteriális enzimek megvédenek a fogszuvasodástól.
2020-11-06
A partner feladatai a szülés ideje alatt
Amikor a világ még nem fordult ki a tengelyéböl, a szülésre az édesanyát a partnere minden körülmények között elkísérhette. A kísérö lehetett a gyermek apja, az anyuka édesanyja, a barátnöje, választott szülésznöje, dúlája. A mostaní vírusos idökben napról napra változnak a szabályok, ki lehet jelen a vajúdásnál, a szülöszobában, esetleg a mütöben. Szigorúan megszabják a látogatási idöt is.
Hogy a szülés körül minden a lehetö legzökkenömentesebb legyen, összeállítottam egy listát a kísérö feladatairól. Az egyszerüség kedvéért nevezzük öt partnernek.
1. A partnered legfontosabb feladata, hogy Téged úgy támogasson, hogy Neked csak a szülésre kelljen koncentrálnod. Ahol lehet, ö veszi át a kórházi alkalmazottakkal - orvossal, szülésznövel a kapcsolattartást, ö foglalkozik a parkolókártyával, a WhatsApp üzenetekkel, ö küzd meg a papírkáosszal, a PDA dokumentumokkal, egészségügyi kártyával, stb.
2. A partnered képviseli az igényeidet a többiek felé. Ha úgy érzed, hogy vízben szeretnél tovább vajúdni, vagy inkább sétálnál, ha zenét hallgatnál, vagy inkább egyedül szeretnél maradni, beszéld meg vele, hogy ö intézkedhessen tovább.
3. Ö beszéljen arról is, hogy milyen beavatkozásokat, fájdalomcsillapítási technikákat szeretnél. Ha elöre megbeszéltetek valamit, de te közben meggondoltad magad, legyen erre egy kódszavatok.
4. A partner feladata az is, hogy Téged motiváljon. Ha a felkészülés során begyakoroltál pár mantrát (Pl. "A testem nem okoz több fájdalmat, mint amennyit el tudok viselni", vagy "Minden összehúzódás közelebb visz a gyermekemhez") ezek ismétlésében is melletted állhat.
5. A szülésfelkészítö kurzuson tanult légzötechnikákat is végezhetitek együtt. Èrdemes már otthon is gyakorolni.
6. Ha a szülés alatt szeretnél sokat mozogni, a partnered ebben is a segítségedre lehet. Èrdemes már otthonra beszerezni egy fitnesszlabdát, és jópár mozdulatot begyakorolni. A medencefenék gyakorlataival remekül fel lehet készülni a szülésre, de pihenni is nagyon jól lehet rajta.
7. A különbözö vajúdási pozícióknál vagy párpozícióknál is nagy segítség lehet a kíséröd. Pl amikor a partnered karjaiban lógsz és a saját felsötested a párodra nehezedik.
8. El kell mondani, hogy a WC használata mennyire fontos. A hólyag rendszeres ürítése helyet készít a babának és ezzel gyorsítja a vajúdást. Ha a szülésznö nincs jelen, a partnerednek kell erre gondolnia és Téged is figyelmeztetni.
9. A meleg a szülés során nagy segítség lehet. A partnered már az otthoni tágulási szakaszban is tehet melegítöpárnát vagy palackot a derekadra, kendövel melegítheti a hátadat. A kórházban is kérhet ehhez eszközöket.
10. A vajúdás alatt jól eshet, ha a saját zenédet hallgathatod - ellazíthat, vagy segíthet a koncentrálásban. A partnered feladata legyen ezt elökészíteni - egy jól összeállított playlist, vagy egy spotify gyüjtemény csodákat tehet. A telefon is legyen feltöltve!
11. A légzögyakorlatok és a sok lihegés miatt lehetséges, hogy az ajkaid kiszáradnak. A partnerednél legyen ajakápoló, balzsam, amit idönként ajánljon is fel Neked.
12. Ha már az ajkakról van szó, a kíséröd igyekezzen téged idönként figyelmeztetni arra, hogy lazítsd el az ajkaid és az alsó állkapcsod. Ezek az izmok összehangoltak a medencefenék izmaival és segítenek ezek megnyílásában. Ezenkívül a pihenés és ellazulás mindig jót tesz.
13. Az összehúzódások alatt a partnered masszírozhatja a farokcsontodat is. Egy erös nyomás nagy segítség lehet és nagyon jól esik.
14. A kikapcsolódásban segíthet a csípöhinta. Az összehúzódások szüneteiben az oldaladon fekve a partnered elöre-hátra ringassa a csípödet. Ez el és fellazítja a medence területét.
15. A partnered ügyeljen arra is, hogy erös maradj. Az elhúzódó vajúdás alatt gondoskodjon inni és ennivalóról, föleg olyanokról, amiket nem kell sokat rágni, de nagy tápértéküek. A csecsemöknek való gyümölcspépek, illetve sportolóknak való energiaszeletek kiváló eröforrások.
16. Végül a partner feladata a jelenlét! Igyekezzen nyugodt maradni, ha a dolgok felpörögnek, maradjon a helyén és igyekezzen nem útban lenni, fogja a kezed és dicsérjen.
Végül egy pont, ami a partneredröl szükségleteiröl szól. Igyekezzen magára is figyelni, vigyázzon magára is. Igyon, egyen, ha szüksége van rá, látogassa meg a mellékhelyiséget, hogy amikor majd eljön a nagy pillanat ott legyen melletted és legyen ereje Téged - Titeket támogatni.
2020-11-01
Még miben segíthetek?
A bemutatkozásomból kimaradt, de igen fontos még, hogy szívesen elkísérlek orvoshoz, a kórházi látogatásra, az információs estére és természetesen a szülés alatt is fordítok, amennyiben nem érznéd biztonságosnak a német nyelvtudásod. Segítek lefordítani a Szülési kiskönyvet, együtt megírhatjuk a szülési tervedet és még ha nem is leszek a szülés alatt Veled (mert a koronahelyzet csak egy kíséröt enged és az Édesapa kísér el) felkészítelek az alapvetö kommunikációra a kórházi tartózkodáshoz. Írj, hívj, keress bizalommal!
-
Ausztriában született gyerMek esetén a gyes ügyintézésének mente: Elöször is egy tévhit eloszlatása: Amennyiben valaki Ausztriában él és...
-
A dúla szerepének jelentősségét számos kutatás is alátámasztja. Eredményeik szerint (Hodnett ED. Gates S Hofmeyr GJ. Sakala C.: Continuous ...
-
Sajnos ameddig a korona szabályok vannak érvényben, az alábbi pontok csak abban az esetben érvényesek, ha a partnered nem tartana Veled a sz...